Du är här: Start Engagera dig
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Sök

Slimminge Byalag

Slimminge
 

Engagera dig

Skicka sidan Skriv ut PDF


Kom till oss med din kraft, vilja och dina idéer! Ditt engagemang är varmt välkommet! Är du intresserad av att arbeta med framtidsvisionerna för vår by eller har nya ideér om aktiviteter och arrangemang. Kontakta någon i styrelsen.

Styrelsemöte hålls varje helgfri första måndag i månaden i byastugan. (Byastugan ligger mitt emot skolan, längst bort i den röda tegellängan.) Mötena är öppna för alla, så kom förbi om du vill lyssna eller själv har idéer. Du får också gärna höra av dig till föreninges ordförande Maria Olsson eller någon annan i styrelsen om du undrar över något.

Det finns många sätt att hjälpa till. Ett sätt kan vara att engagera dig i de aktiviteter som redan är planerade. Ett annat sätt är att själv dra igång något, kanske med föreningens hjälp.

Kan du tänka dig hjälpa till med våra arrangemang?
Under våren 2010 behövs t ex nya krafter vad gäller täluthyrningen:
Tältuthyrningen har gett en god inkomst till föreningen, men inneburit mycket jobb för ett fåtal frivilliga. Om vi skall kunna fortsätta behöver vi fler frivilliga tältresare, ny materialförvaltare och en ny bokningsmottagare/samordnare. Hör av dig, så att vi kan planera verksamheten för nästa år.

Skördedagen i augusti kräver mycket arbetsresurser och vi blir glada över varje hjälpreda och handräckare!
Har du lust att ställa upp någon kväll/dag är du mycket välkommen.
Alla bidrag uppskattas. Både tanke och arbetskraft!

För skördedagshjälp, kontakta i första hand:
Lennart Lindberg, 0411-460 69
Bertil Bergkvist, 0411-460 75

Är du intresserad av att arbeta med Landsbygdsutveckling?
Kontakta i första hand:
Magdalena Hellström, 0411-462 24

 

Lägg till kommentar

Ditt namn:
Din e-post:
Ämne/rubrik:
Kommentar:
  Bokstäver som upprepas för att garantera inläggets äkthet. Endast små bokstäver utan mellanslag.
Upprepa bokstäverna i bilden ovan:

Aktuell enkät 2016

Hur många Barn & Ungdomar finns det egentligen i byn. Och hur ser åldrarna ut??
 

Vem är online?

Vi har 13 besökare online
Böckerna om Slimminge